Dişler Arası Bölgede Aşındırma (Stripping)

Ortodontistin dişlerine “Dişler Arası Bölgede Aşındırma” diye adlandırılan, aynı zamanda stripping, mine aşındırması diye de bilinen işlemi yapmayı gerekli görebilir. Bu işlemin yapılmasının faydaları ve riskleri konusunda bilgiye ihtiyacın olacaktır. İşleme başlamadan önce cevaplanmasını isteyeceğin bazı soruların olabilir.

Dişler Arası Bölgede Aşındırma Nedir?

Dişler arası bölgede aşındırma, mine olarak adlandırılan dişin dış tabakasının bir kısmının mekanik olarak kaldırılmasıdır. Belirli dişlerin enişliğinin ½ mm'ye kadar azaltılması mümkündür. Bu yöntemle elde edilen boşluk dişlerin düzeltilmesi için kullanılacaktır.

Dişler Arası Bölgede Aşındırma Yapılmasına Neden Gereksinimim Var?

Kapanışını daha düzgün hale getirmek ve dişlerini sıralamak için ortodontistinin dişler arasında boşluklar kazanmaya gereksinimi vardır. Eğer gereksinim duyulan boşluk az se çeşitli dişlerden, dişler arası bölgede aşındırma yapılarak bu elde edilebilir. Bu diş çekimine olan gereksinimi ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda dişlerin yeniden şekillendirilmesi için de uygulanabilir.

Aşındırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Mine aşağıdaki aletlerden herhangi biri kullanılarak kaldırılabilir;

  • İnce bir frez,

  • El motorunun ucuna takılan disk,

  • El zımparası.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Dişler arası bölgede aşındırma sadece birkaç dakika alır. İşlem tek seansta bitirildiği gibi birkaç seansa da bölünebilir.

Acıtır mı?

Hayır. Mine dişlerimizin en dış tabakasını oluşturan maddedir. Sinir içermez, bu nedenle rahatsızlık hissedilmez. Sadece çok ince mine tabakası kaldırıldığı için anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Bununla birlikte işlem sıasında tuhaf bir itme, çekme basıncı hissedebilirsin. Bazen dişler arası bölgede aşındırma yapılmadan bir hafta önce dişleri hafifçe ayırmak amacıyla dişlerin arasına seperatör adı verilen küçük lastik halkalar yerştirilir. Böylece dişler arasında geçici boşluklar oluşturulur.

Eğer Minede Aşındırma Yapılırsa Dişlerim Çürümeye Yatkınlaşır mı?

Hayır. Ortodontist dilerini düzeltebilmek için en az miktarda mineyi uzaklaştırır. Her dişte gereken kalınlıkta sağlıklı mine tabakası bırakılır. Araştırmalar dişler arası bölgede aşındırma yapılmış dişlerde çürük oranının normal dişlere oranla fazla olmadığını ortaya koymuştur. Ortodontistin işlemden sonra minenin “Tamirine” yardımcı olmak için dişlerini geçici bir flor cilasıyla kaplayabilir. Aynı zamanda mineyi güçlendirmek için alkolsüz flor gargarası kullanabilirsin.

Dişlerim Ağrır mı?

Hayır. Sadece bazı hastalarda sıcak, soğuk ve içeceklere karşı geçici bir hassasiyet olsa da genellikle bu durum birkaç gün içerisinde normale döner.

Diş Etlerimin Hastalanmasına Neden Olur mu?

Hayır. İşlem, diş etini hastalığına yatkın hale getirmez. Ortodontik tedavi süresince dişlerini ve diş etlerini temiz ve sağlıklı tutman senin için önemlidir.

Dişler Arası Bölgede Aındırma Yapılmasının Olası Riskleri Nelerdir?

Aşındırma yapılmış dişlerde, işlem sonrası diş yüzeyleri düzleştirilip, parlatılmadıysa plak birikimi kolaylaşacaktır.

Tedavimin Başarısız Olma Olasığı Var mıdır?

Ortodontik tedavinin başarılı olması için senin de tedaviye katkıda bulunman, düzenli olarak kontrollere gitmen, dişlerine ve braketlerine iyi bakman gereklidir.

Genel kural olarak tedaviye iyi uyum sağlayan hastalar iyi sonuç alırken, uyum sağlayamayanların sonuçlaı kötüdür. Braketlerin tekrar ve tekrar kopuyorsa yada dişlerini temiz tutmuyorsan, tedavi durdurulabilir.

Başka Riskler Var mı?

Seni etkileyebilecek başka nadir riskler olabilir. Bunlar, ortodontistin tarafından sana daha detaylı olarak anlatılacaktır.

Sormak istediğin başka sorular varsa, bunları not al ve bir sonraki seansta yanında getir.

Dişler arası bölgede aşındırma yaptırmaya karar vermeden önce işlem içeriğinin tam olarak anlaşılması önemlidir.