Elastik Kullanımı

Elastikler: Senin İçin Çekiyorlar

Bazen dişleri ve çeneleri doğru konumlarına getirmek için ek kuvvetler gerekir. Elastikler bunu sağlamak için gerekli çekme kuvvetini oluştururlar. Elastikler yapıldıkları materyal gereği uzun süre ağızda kaldıklarında kuvvet özelliklerini kaybederler. Bu nedenle düzenli olarak değiştirerek yenilerinin takılması gereklidir.

Sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak için elastiklerini ortodontistinin sana anlattığı biçimde ve onun söylediği süre boyunca kullanmalısın.

Lastikleri Yemeklerde Takmalı mıyım?

Elastikler, dış etkenlere hassas malzemelerdir. Ağız içerisindeki tükürük bile birkaç saat içinde elastiği eskitmeye başlar. Aynı zamanda asitli yada sıcak içecekler elasitğin çekme kuvvetini kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle elastiklerini yemeklerde takmamalısın. Ana öğünler dışında da mümkün olduğunca yiyecek ve içecek tüketimini sınırlandırman doğru olacaktır.

Elastikleri Uyguda da Takmam Gerekiyor mu?

Evet. Elastikler gün boyunca ekme hareketini sürdürür. Dişlerini de bu şekilde hareket ettirirler. Günün yarısında takmazsan elde edilen bütün ilerleme takmadığın süre içerisinde geri dönecektir. Lütfen unutma, elastikler tedavinin önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Elastikler Dişlerimi Ağrıtır mı?

Elastik kullanımında ilk 1 – 2 gün hassasiyet olabilir. Düzenli kullanımdan sonra hassasiyet azalacaktır. Elastiklerini sana açıklandığı gibi kullanmazsan hassasiyetinin daha uzun sürmesine ve diş hareketinin daha yavaş meydana gelmesine neden olursun.

Elastikleri Arka Dişlerime Takamıyorum

Elastik kullanmaya başladığında özellikle en arkadaki dişlere elastiği geçirmekte zorlanabilirsin. Elastik elinden kayarak tutmanı güçleştirebilir. Bu durumda parmaklarını kurutarak tekrar denemelisin. Arka arkaya denemelerinde alışkanlığının artmasıyla birlikte takıp çıkartma işlemlerinin kolaylaştığını göreceksin. Kasın pes etme. Gerekirse ortodontistinin elastik kancası kullanmanı tavsiye edebilir.

Elastiklerinin sık sık kopması, bant veya tel gevşemesi, braket üzerindeki topuzcuğun kıılması yada braketin tamamen kopması gibi durumlarda hemen ortodontistini aramalısın. Lütfen randevu tarihine kadar bekleme. Bu problemlerin mümkün olduğunca çabuk düzeltilmesi gereklidir.

Unutma;

  • Elastikleri braketine düzgün olarak yerleştirmek senin sorumluluğundadır. Onları ortodontistinin sana söylediği şekilde kullanmalısın.
  • Yanında her zaman yedek birkaç adet elastik taşımalısın Böylece elastiğin koptuğunda yada yemek sonrası kaybettiğinde yenisini takabilirsin.
  • Elastiklerin biterse yada poetini kaybedersen vakit kaybetmeden ortodontistin ile iletişime geçmelisin.
  • Elastiklerini bir gün takmayı unutursan, ertesi gün iki tane takmamalısın. Düzensiz ve fazla kuvvet dişlerinin zarar görmesine neden olur.

Elastikler yorulurlar. Gerginliklerini kaybettiklerinde dişlerini ve çeneni hareket ettirecek kuvvetleri kalmaz. Bu yüzden kopmasalar bile mutlaka elastiklerini ortodontistinin sana söylediği sıklıkta değiştirmei unutma.