Hareketli Apareyler

Hareketli bir aparey kullanmaya başladıysan, cevaplanmasını istediğin sorular olabilir.

Ağrı Duyacak mıyım?

Aparey uyumlamasının yapıldığı ilk 3 – 5 gün içerisinde hassasiyetin olabilir. Gerek gördüğünde başın ağrıdığında kullanmayı tercih ettiğin herhangi bir ağrı kesiciden alabilirsin. (Lütfen ilacın kullanım kılavuzunu okumayı unutma.) Aparey kullanımına bağlı belirli bir bölgede kızarıklık oluşursa, gecikmeden ortodontistine danışmalısın. Mümkünse bu süre içerisinde apareyi kullanmaya devam etmelisin. Aksi takdirde ilk 3 – 5 gün hissettiğin husursuzluğu, apareyi tekrar takmaya baladığında yeniden hissedeceksin.

Başka Ne Şekilde Etkileyebilir?

Konşman ilk başlada bir miktar farklılaşacaktır. Bunu düzeltmek için ağzında aparey varken konuşma egzersizleri yapmalısın. Örneğin evde sesli şekilde gazete yada kitap okuyabilirsin. Böyle birkaç gün içerisinde kelimelerin eskisi kadar netleştiğini göreceksin. Sakın pes etme!

Aynı zamanda ilk günlerde yutkunurken tükürüğünü kontrol etmekte zorlanabilirsin ve yutkunma sayısı artar. Bu çok normal bir durumdur. Kısa sürede alışacaksın.

Hareketli Aparay

Her Zamanki Gibi Yemek Yiyebilir miyim?

Ortodontistin aksini söylemediği sürece apareyin ağzındayken yemek yememelisin. Apereyini ağzından çıkardığında temizlemeli, güvenli şekilde korumak için plastik sert bir kutu içinde saklamalısın. Her yemekten sonra dişlerini fırçalamalı ve apareyini temiz dişlerine takmalısın.

Ortodontik tedavinin doğru ilerlemesi ve en kısa sürede sonuç vermesi için dişlerine ve apareyine iyi bakmalısın. Her ikisine de zarar gelmemesini istiyorsan aşağıda yazanlara dikkat etmelisin;

  • Karamelli gıdaları, çikolata ve şekerlemeleri tüketmemeli, sakız çiğnememelisin.

  • Asitli içeceklerden ve aşırı miktarda meyve suyundan sakınmalısın.

  • Apareyine zarar verebilecek sert gıdalara dikkat etmeli, bunları apareyin ağzında değilmek yemelisin.

Dişlerimi Nasıl Fırçalayacağım?

Dişlerini günde üç kere flor içeren bir diş macunuyla fırçalamalısın. Mümkünse öğle yemeklerinden sona da fırçalama yapabilmek için yanında bir fırça taşıyabilirsin. Apareyi fırçalarken tellerin zarar görmemesi için dikkatli olmalısın. Gece yatmadan önce fırçalamanın ardından yapılacak ağız gagarası faydalı olacaktır. Ağız bakımının eksik olması dişlerinde kalıcı asarlara neden olabilir.

Apareyimi Çıkartabilir miyim?

Evet. Fakat sadece temizlemek ve yemek yemek için çıkartmalısın. Dilinle apereyini yerine oturtup, oynatmaya çalışmamalısın. Bu, terllerin kırılmasına neden olurken, tedavi süresini de uzatacaktır.

Tedavim Ne Kadar Sürecek?

Hareketli aparey tedavisi genellikle 6 – 24 ay kadar sürer. Tedavinin şiddetine göre süresi uzayabilir. İptal edilen veya gidemediğin randevular veya apareyde tekrarlayan kırılmalar süreyi uzatacaktır.

Kontrol Randevularım Ne Sıklıkta Olacak?

Apareyinin her kontrolde uyumlanması gerekebilir. Bu nedenle ortodontistinin verdiği randevuları aksatmaman gerekmektedir.

Diş Hekimimi Rutin Olarak Ziyaret Etmem Gerekli mi?

Evet. Dişlerinde oluşabilecek çürük öncesi lezyonların erken dönemde farkedilebilmesi için düzenli olarak görüştüğün diş hekiminle olan randevularını aksatmamalısın. İhtiyaç halinde ortodontistin seni diş hekimine yönlendirecektir.

Apareyim Kırılırsa Ne Yapmalıyım?

Mümkün olan en yakın zamana yeni bir randevu almalısın. Sonraki randevu tarihinin gelmesini beklersen aradan geçen zaman içerisinde tedavin ilerlemez veya geriler.