Mini Vidalar

Ortodontik Mini Vida Nedir?

Kötü konumlanmış dişleri hareket ettirmek için çene kemiği içine yerleştirilen metal vidalardır. Mikro vidalar, mini implantlar yada geçici ankraj aygıtları olarak da adlandırılabilirler.

Niçin Bir Mini Vidanın Tedavimde Kullanılmasına İhtiyaç Duyulabilir?

Kötü konumlanmış dişleri hareket ettirmek için diğer komşu dişler, uygulanan kuvvetlere karşı sabit bir destek görevi görür. Bu dişleri destek için kullanmak her zaman mümkün olmamaktadır. Bazen de uygulanan kuvvetler istenmeyen dişlerde harekete yol açabilir. Bu tür akalarda, mini vidalar bir dayanak noktası görevi görerek, kötü konumlanmış dişin düzeltilmesine veya boşlukların kapatılmasına katkı sağlayabilir.

Mini Vida Nasıl Yerleştirilir?

 • Mini vida, tedavinin herhangi bir aşamasında yerleştirilebilir.

 • Lokal anestezikler, dişetini uyuşturmak için kullanılır. Vidayı yerleştirmek için öncesinde çene kemiğine rehber bir delik açılabileceği gibi mini vida nazik bir şekilde direkt olarak da kemik içine yerleştirilebilir.

 • Mini vida kemiğine girdikçe basınç hissedebilirsin.

 • Bazen plastik bir aygıt, mini vidanın kemik içine doğru konumda yerleştirilmesi için rehber olarak kullanılabilir.

 • Mini vidalar kemik içine yerleştirildikleri seans yada bir sonraki seansta, hareketi istenen dişler vidalara bağlanabilir.

 • Antibakteriyel ağız gargaraları kullanman da önerilebilir.

Ağrı Hissedecek miyim?

 • Hayır. Mini vida yerleştirme işlemi ağrılı bir işlem değildir. Ancak anestezik solüsyonların ektisi geçtikten sonra 24 saat boyunca orta seviyede ağrı vidanın yerleştirildiği bölgede hissedilebilir.

 • Eğer ağrın olursa günlük hayatta kullandığın ağrı kesicilerden kullanabilirsin.

Mini Vidanın Uygulanması Sonrası Ne Yapmam Gerekir?

 • Mini vidanın etrafını flor içerikli bir diş macunu ve küçük başlı bir diş fırçasıyla günde üç defa yavaşça fırçalaman gerekmektedir.

 • Mini vidanın etrafında elektronik diş fırçaları kullanmamalısın.

 • Parmağın yada dilinle mini vidayla oynamamalısın.

 • İlk 5 gün boyunca günde 2 defa otrodontistinin önereceği gargaraları kullanabilirsin.

 • Mini vida ilk günlerde biraz gevşek olarak hissedilebilir. Ancak çok gevşek, hissetmen yada dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerinde kopma olaması halinde ortodontistinle temasa geçmen faydalı olacaktır.

Riskler Nelerdir?

Mini vidaların ne kadar iyi çalıtığına dair çok sayıda kanıt vardır ve kullanımının güvenliiyle ilgili önemli endişeler de bulunmamaktadır. Başarı oranları %80'in üzerindedir.

Mini vidalar çoğunlukla iki komşu dişin kökleri arasına yerleştirilmektedir. Vidaların çoğunluğu tedavi boyunca sabit kalmaktadır.

Muhtemel Riskler:

 • Mini vidalar yerşetirilirken dişlerin köklerine temas edebilirler. Bu durum sonrasında genellikle kök sorunsuz bir şekilde iyileşebilmektedir.

 • Mini vida düşebilir. Böyle bir durumda, vida farklı bir pozisyonda yada daha sonraki seanslarda aynı şekilde yerleştirilebilir.

 • Mini vidaların %5'i yerleştirilmesi esnasında kemik içinde kırılabilir. Bu durumda vidanın bir kısmının kemik içinde bırakılması gerekebilir. Herhangi bir problem meydana gelmeyecektir.

 • Mini vida uygulamalarında - %20 oranında erken başarısızlık/düşme durumlarıyla karşılaşılabilir ve yeniden yerleştirilmesi gerekebilir.

 • İlgili bölgeyi temiz tutmadığın takdirde enfeksiyon görülebilir.

Mini Vida Ağzımızda Ne Kadar Kalacak?

Mini vidalar, kötü pozisyondaki dişin konumu düzeltilinceye kadar genellikle birkaç ay yada yıl boyunca ağızda kalabilirler. Diş hareketi tamamlandıktan sonra vida çıkartılır.

Mini Vida Nasıl Çıkatılır?

Vidaların çıkarılması çok basit bir şekilde gerçekleştirilir. Genellikle lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Diş eti ve altındaki kemik birkaç gün içinde rahatsızlık olmaksızın iyileşir.

Eğer Ağızımın İçine Mini Vida Yerleştirilmesini İstemezsem Seçeneklerim Nelerdir?

Ortodontistin dişlerini düzeltmenin ve boşlukları kapatmanın çeşitli yollarını sana açıklayacaktır. Mini vidalar ortodontik tedavinin olabildiğince etkili ve hızlı gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılır.

Anlernatif seçenekler arasında headgerar kullanmak, dişlerinin çekimi, dişler arasındaki boşlukları kabul etmek gibi seçenekler bulunabilir. Ortodontistin, istediği sonuca ulaşmak için kullanılabilecek yöntemler hakkında sana tavsiye verecektir. Son karar senindir.

Sormak istediğin başka sorular varsa not alarak diğer randevunda bu soruları yanında götürebilirsin. Tedaviye karar vermeden önce ortodontik tedavinin kapsamı ve özelliklerini tam olarak anlaman önemlidir.