Ortognatik Cerrahi

Ortodontik tedavi görmeyi ve çene ameliyatı olmayı düşünüyorsan, cevaplanmasını istediğin bir takım soruların olabilir.

Niye Cerrahiye İhtiyaç Duyabilirim?

Dişlerin konumlarını düzeltmek ve fonksiyonel bir kapanış sağlayabilmesi için çenelerin destekleyici kemikleri doğru pozisyonda olmalıdır. Aksi takdirde sadece ortodontik tedavi, kapanış ilişkisini düzeltmek için yeterli olmayacaktır. Bu durumda çeneleri ideal konumlarına getirmek için cerrahi tedavi uygulanabilir ve böylelikle şirlerin doğru bir şekilde kapanışı sağlanabilir.

Çene Cerrahisine İhtiyaç Duyuyorsam Aynı Zamanda Neden Ortodontik Tedavi Görmem Gerekiyor?

Çenelerin doğru pozisyona getiildiğinde, dişlerinin de ameliyat sonrası doğru ilişkiyi sağlayacak şekilde konumlarının ayarlanması gerekmektedir.

Ne Tür Apareyler Kullanmam Gerekecek?

Sabit braket ve teller, dişlerin en uygun şekilde konumlanmasına yardımcı olacağından ameliyat öncesi kullanılırlar.

Teller Cerrahi Operasyonun Hemen Sonrasında Çıkatılı mı?

Hayır, teller ameliyat esnasında ve sonrasında bir süre daha ağızda kalacaktır. Ameliyat sırasında cerrahın çeneleri doğru olarak konumlandırmasına yardımcı olurlar. Ayrıca ameliyat sonrası, ortodontistin elastik aracılığıyla dişlerin kapanış ilişkisini sağlamasına katkıda bulunurlar.

Operasyon Nasıl Yapılacak?

Operasyonlar genellikle ağız içerisinden yapılmaktadır.

Çenelerim Ameliyattan Sonra Birbirine Bağlanacak mı?

Daha önceki yıllarda hastaların çeneleri ameliyattan sonraki 6 * 8 hafta boyunca birbirine bağlanırdı. Ancak günümüde bu yöntem oldukça nadi uygulanmakta. Onun yerine kesi bölgelerini birbirine tutturmak için küçük etal plakalardan ve vidalardan yararlanılmaktadır. Ameliyat sonrası doktorunuzun düzgün iyileşmenizi sağlamak için bir süre tellerinize lastik takabilir.

Ameliyattan Sonra Ne Kadar Hastanede Kalacağım?

Bu süre değişiklik göstermekle birlikte genellikle 2 – 5 gün arasındadır.

Normal Bir Şekilde Yiyebilir miyim?

Evet, cerrah operasyona kadar normal bir şekilde yiyebileceksiniz. Ancak tedavinin en kısa sürede iyi bir şekilde sonuçlanması için dişlerine ve tellerine özen göstermen gerekmektedir. Er ikisinde de meydana gelebilecek hasarları engellemek için aşağıdaki yiyecek maddelerinden kaçınmak gerekmektedi;

  • Şekerlemeler, şekerli sakızlar, çikolatalı gofretler vb.

  • Diyet içecekleri de içeren her türlü asitli içecekler ve aşırı miktarda meyve suyu,

  • Elma ve kabuklu eklem gibi braketlerinize zarar verebilecek sert yiyecekler.

Sert yiyecekler, öncelikle küçük parçalara ayrıldıktan sonra dikkatle yenmelidir. Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca sıvı gıdalar tüketmen gerekecektir. Hekiminiz, bu konu hakkında ameliyatın olmasına yakın sana gerekli bilgileri verecektir.

Ameliyattan Sonra Yan Etkileri Olacak mı?

Opeasyon sonrası bir miktar şişlik ve morarma olacaktır. Ancak ilk 2 – 3 hafta sonrasında bu etiler hızlıca azalmaya başlayacaktır. Alt çeneyi ilgilendiren ameliyatların sonrasında birkaç haftadan, aya kadar değişen sürelerde at dudakta uyuşukluk sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Çok az sayıda vakada bu uyuşukluk kalıcı olmaktadır. Bu uyuşukluk dudaklarının hareketini etkilemeyecek, diş gekiminde yaptırdığın iğnelere benzer olarak sadece hissetmeyi azaltacaktır. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi birkaç hafta boyunca dinlenmen gerekmemektedir. Ancak bu süre sonunda işe veya okula dönmeyi düşünebilirsin.

Ameliyattan Sonra Farklı Görünecek miyim?

Oldukça farklı görüneceksin. Değişikliğin ne kadar olacağı ise çenenin ne kadar hareket ettirileceğine bağlı olarak değişmektedir. Bu konu hakkında ortodontist veya çene cerahından daha detaylı bilgi alabilirsin.

Tüm Tedavi Ne Kadar Sürecek?

Bu süre genellikle 12 – 36 ay arasında olmakla birlikte, ortodontik probleminin ne kadar ileri olduğuna göre değişebilmektedir. Kaçırdığın yada ipta ettiğin randevulari braketlerinin kopması gibi durumlar tedavi süreni uzatacaktır.

Ortodontik Tedavi Esnasında Diş Hekimimi Görmeme Gerek Olacak mı?

Evet. Normalde kontrol ve diğer tedaviler amacıyla gittiğin diş hekimini ortodontik tedavi esasında da görmende fayda vardır. İhtiyaç halinde ortodontistin seni diş hekimine yönlendirecektir.

Sormak istediğin başka sorular varsa, not alarak diğer randevunda yanında getirebilirsin. Tedaviye karar vermeden önce ortodontik tedavinin kapsamı ve özelliklerini tam olarak anlaman önemlidir.