Yiyeceklerle İlgili Genel Bilgiler

Diş ve Braket Dostu Yiyecek ve İçecekler

Braket takıyorsan, dişlerine ve braketlerine zarar vermemek için diyetini değiştirmen gerekmektedir. Dişlerinin üzerindeki temizlenemeyen gıda artıkları ve plak, kalıcı ve göze hoş görünmeyen lekelere, hatta diş çürüğüne yol açabilir.

Ortodontik tedavinin devam ettiği süre boyunca yediklerine dikkat etmelisin. Daha yumuşak ve dengeli bir beslenme, başarılı ortodontik tedavi için önemlidir.

Diş Çürüğü Nedir?

Bir şey yer yada içerken (Özellikle şekerli gıdalar.), ağız içerisindeki bakteri asit üretir. Bu asit dişlerin üzerinde delikler oluşturabilir. Dişlerin, yemek yedikten yada şekerli içecekleri tükettikten bir saat sonraya kadar bu asit saldırısına maruz kalabilir.

Beslenme ve Braketler

Braketlerin varsa dikkatli beslenmek bir zorunluluktur. Braketler ve teller kırılgandır. Yanlış gıdaların tüketilmesi, braketlerin kopmasına veya dişlerin zedelenmesine neden olur. Kopan yada gevşeyen braketler, dişlerini doğru konuma getiremeyeceği için tedavi süresi uzar.

Beslenme Alıkanlığımı Değiştirmeli miyim?

Daha yumuşak gıdaları tercih etmen, tedavinin seyri için önemlidir. Braketler takıldıktan hemen sonra ve kontrol randevularından sonra çorba, makarna, yoğurt ve peynir gibi ufak lokmalar halinde tüketilebilen yada çiğneme gerektirmeyen gıdaları tercih edebilirsin. Bunun nedeni dişlerin ısırmaya daha hassas olmalarıdır. Bu durum birkaç gün sürebilir. Sandviçleri, meyve ve sebzeleri ise ısırmak yerine küçük parçalara bölerek yemelisin.

Atıştırmalık Gıdaları Yiyebilir miyim?

Günde üç öğün düzenli beslenmek, atıştırmalıklara kıyasla dişlerin ve vücudun için daha sağlıklıdır.

Öğün Aralarında Ne Tür Yiyecekler ve İçecekleri Tüketebilirim?

Öğün aralarında acıkırsan sağlıklı gıdaları tercih etmelisin. Bunlar; Tam tahıl ekmeği, beyaz peynir, sade kraker, meyve ve sebzelerdir. Susadığında ise sade süt yada su içmen daha doğru tercihler olacaktır.

Asitli içecekler ve meşrubatlar, öğün sırasında tüketildiği taktirde bile dişlere zarar verebilir. Bu nedenle tedavi süresince uzak durulmalıdır. Çikolata ve şeker tüketimi minimumda tutulmalı, bu tip gıdalar sadece ana öğünlerde yenmelidir.

Braletlerime Zarar Vermeyi Sürdürürsem Ne Olur?

Braketlerine sık sık zarar veiyorsan tedavi süren uzayacaktır. Ortodontik tedavi süresi mümkün olduğu kadar kısaltmak için daha yumuşak yiyecekler tüketerek braketinin kopmamasını sağlayabilirsin.

Meyve suları çok fazla şeker içerdiklerinden öğün aralarında değil ana öğünlerde tecih edilmelidir.

Tedavi Süresince Uzak Durulması Gereken Yiyecekler ve İçecekler:

Sert, yapışkan ve gevrek yiyecekler problemlere neden olabilir.

Karamelli gıdalar, jelibon ve lolipop gibi yapışkan gıdalardan braketleri kopartabileceği ve telleri kırabileceği için uzak durulmalıdır. Bunun yanında zeytin ve erik gibi gıdaların çekirdekleri de braketlere zarar verebileceği için bu gıdaların çekirlekleri elle çıkartmalı ve ondan sonra tüketilmelidir.

Elma, çiğ havuç, bisküvi, tavuk kanadı ve pirzola gibi sert ve gevrek yiyeceklerin de ufak parçalara bölünerek, arka dişlerle çiğnenmesi doğru olacaktır.

Unutma;

  • Sert, gevrek yada yapışkan gıdalardan sakınmalısın.

  • Öğün aralarında ve yatmadan önce şekerli yiyecek ve içecekler tüketmen tedavi seyrini olumsuz etkileyecektir.

  • Gazlı ve asitli içeceklerden kaçınmalısın.

  • Meyve sularını sadece ana öğünlerde içmelisin.

  • Düzenli ortodontist kontrollerinin yanında diş hekimini de düzenli olarak ziyaret etmelisin.

  • Braketinde eğilme yada gevreme olup, olmadığını düzenli olarak kontol etmelisin.

  • Dişlerini günde en az üç defa, 3'e dakika flor içeren bir diş macunu ile fırçalamalısın.

  • Herhangi bir srunla karşılaştığında hemen ortodontistine danışmalısın.